top of page
Untitled design (4).jpg
KIZOMBA W PARACH

Kizomba to styl tańca, który tak jak i muzyka, powstał w Angoli.

Muzyka, do której tańczy się Kizombę, jest połączeniem Semby oraz Zouka, z nowoczesnym brzmieniem. Tempo zbliżone do bicia serca, nadaje Kizombie tajemniczego i intrygującego zabarwienia tworząc niezwykły koktajl emocjonalny.

 

Czym charakteryzuje się kizomba?

  1. Specyficzna muzyka z rytmem przypominającym bicie serca i swoboda – po tym poznasz kizombę. Brzmienie jest spokojne i bardzo równe. Łatwo utrzymać rytm nawet osobom początkującym, dlatego kizomba to też świetna forma odprężenia. Taniec przypomina relaksujący spacer.

  2. Zarówno u Pań, jak i u Panów to stopy wyznaczają rytm. Stawiaj je płasko na ziemi, wsłuchując się w rytm.

  3. Tańcząc w parze, musisz przygotować się na bliski kontakt fizyczny. Uda i klatka piersiowa partnerów przez większość czasu stykają się. 

  4. Rola w tańcu różni się w zależności od płci. Panowie dominują i są odpowiedzialni za prowadzenie. Wyznaczają kierunki i decydują, jaki będzie następny krok. Trzymają sztywną ramę wzorowaną na tej z tanga argentyńskiego. Panie poddają się partnerowi i są piękną ozdobą tańca. Czarują kuszącymi ruchami. W przypadku płci pięknej ważny jest ruch biodrami. Panie mają także dużo większą swobodę w tańcu, ponieważ podążają za partnerem. Nawet początkująca kobieta, która nigdy nie miała do czynienia z kizombą, będzie w stanie zatańczyć z doświadczonym partnerem.

Układy taneczne – czy są potrzebne?

Skoro kizomba to swoboda ruchu, a partner decyduje, co będzie dalej, to rodzi się pytanie: czy musisz poznawać układy taneczne? Zdecydowanie tak. Przynajmniej na początku. 

Na pierwszych kursach nauczysz się kroku podstawowego, obrotu i zachowania poprawnej sylwetki. Najważniejsze to wsłuchać się w muzykę i poczuć luz, którym charakteryzuje się kizomba. Później przejdziecie do bardziej skomplikowanych układów tanecznych z kilkoma obrotami i wieloma zmianami kierunku. Nawet jeżeli się pomylisz, nie przejmuj się, w kizombie chodzi o czerpanie przyjemności z tańca oraz dobrą zabawę.

bottom of page